Powrót

Łyżwiarstwo Figurowe

Historia

HISTORIA łyżwiarstwa figurowego w Cieszynie

Łyżwiarstwo figurowe jako dyscyplina sportowa ma prawdopodobnie jedną z najkrótszych historii spośród pozostałych dyscyplin, które od dziesięcioleci są prowadzone w Cieszynie. I choć od 1892 r. Cieszyn dysponował odkrytym lodowiskiem, to dopiero wybudowanie Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków dało początek sekcji łyżwiarstwa figurowego. Szczęśliwym zrządzeniem losu było to, że Cieszyńska hala budowana była m.in. dla przeprowadzenia właśnie konkurencji w łyżwiarstwie figurowym w ramach 9th EYOF Śląsk - Beskidy 2009 (IX Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Śląsk – Beskidy 2009). Organizacja tej imprezy w Cieszynie została zainspirowana przez Burmistrza Miasta Cieszyna dr inż. Bogdana Ficka i Dyrektora MOSiR w Cieszynie Zbigniewa Niżnikiewicza.

Sam obiekt jednak to nie wszystko, aby podjąć próby zbudowania w Cieszynie silnego ośrodka w łyżwiarstwie figurowym. To zrodziło się w dniach 5-6 grudnia 2008 r. podczas odbywających się właśnie w niedaleko od Cieszyna położonym Trzyńcu Mistrzostw Czech, gdzie rozmowy podjął ówczesny Dyrektor MOSiR w Cieszynie Zbigniew Niżnikiewicz z przedstawicielami Klubu HC Oceláři Třinec - inż. Radkiem Drozdem kierownikiem sekcji łyżwiarstwa figurowego i Czesławem Ściskałą głównym trenerem.

W wyniku tych rozmów już podczas otwarcia nowo wybudowanej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w Cieszynie w dniu 20 grudnia 2008 r. odbyła się próba generalna obiektu przed 9th EYOF Śląsk-Beskidy 2009, podczas której na lodzie swoje umiejętności zaprezentowali zawodnicy z klubów HC Ocelaři Třinec i TJ Slavoj Český Těšín. Powyższe działania dały podwaliny pod zaproszenie w marcu 2009 r. dzieci z Cieszyna i powiatu cieszyńskiego do uczestnictwa w zajęciach w utworzonej przez MOSiR szkółce nauki jazdy figurowej na łyżwach. Z początkiem nowego sezonu zimowego 2009/2010 utworzono sekcję łyżwiarstwa figurowego w KS MOSiR Cieszyn, którego Prezesem był Andrzej Zysek. Głównym trenerem został Czesław Ściskała, zaś wspierali go Irena Plitznerová, Bc. Lukáš Rakowski, inż. Markéta Gajdzicová, Petra Hudziecová i asystenci Michal Matloch oraz Tereza Brankusová. W 2010 r. team trenerów uzupełnili Marie Vašíčková i Ivana Hudziecova/Buzkova. Można powiedzieć, że poszliśmy w kierunku czeskiej myśli szkoleniowej, ale także w kierunku współpracy transgranicznej, gdyż pierwsze lata współpraca przebiegała głównie z HC Oceláři Třinec, a od ostatnich 3 lat z TJ Slavoj Český Těšín. Funkcję kierownika sekcji łyżwiarstwa figurowego w KS MOSiR Cieszyn od 2010 roku pełnił Arkadiusz Smoczyński.

Od 2009 do stycznia 2011 r. nastąpił czas wytężonej pracy, ciężkich treningów, wyrzeczeń, co zaowocowało pierwszymi testami PZŁF w Cieszynie. Uprawniały one naszych zawodników do startu w pierwszych zawodach. Tuż po testach w dniu 10 lutego 2011 r. zawodnicy KS MOSiR Cieszyn zaprezentowali swoje umiejętności na swoich pierwszych zawodach „Przedszkolaki na medal” w Sosnowcu. Drugi swój start zawodnicy zaliczyli w roli gospodarzy na zawodach „1. Piastowski Piruet”, które odbyły się w marcu 2011 r. I od tego właśnie sezonu zawodnicy KS Cieszyn nieprzerwanie goszczą na taflach lodowisk całej Polski, jak również my co roku gościmy zawodników innych klubów na cieszyńskim lodowisku.

Od października 2011 r. KS MOSiR Cieszyn rozpoczął współpracę z Elżbietą Barwicką-Pichetą z Bielska-Białej, która prowadziła z zawodnikami zajęcia z baletu nieodzowne do ich prawidłowego rozwoju sportowego. Współpraca ta trwała do marca 2014 r.

W 2012 r. KS MOSiR Cieszyn razem z Kraso Klub Havířov (Czeska Republika) zrealizowali w ramach współpracy transgranicznej Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński wspólny projekt „Utworzenie szkoły czesko – polskiej w łyżwiarstwie figurowym”, a w 2013 r. z inicjatywy głównego trenera Czesława Ściskały Klub pozyskał do współpracy fizjoterapeutkę Danutę Tadel, która w 2010 r. wchodziła w skład zespołu wsparcia medycznego polskich zawodników podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver.

W lutym 2014 roku Czesław Ściskała zaangażował do pracy w Klubie nowego trenera zarówno łyżwiarstwa figurowego i baletu w osobie Małgorzaty Osypińskiej, która przeprowadziła się w tym czasie do Cieszyna z Krakowa.

W celu zachowania ciągłości szkolenia Klub od początku powstania sekcji prowadził coroczne nabory młodych adeptów tej pięknej dyscypliny do szkółki łyżwiarstwa figurowego. Sytuacja ta powodowała tym samym konieczność wzmacniania sztabu szkoleniowego KS MOSiR Cieszyn, którą uzupełniali Wiktoria Laba, Kristina Kurová, Barbora Ściskalová, Marketa Ottová, Lucie Drozdová i Laura Raszyková.

W latach 2014 - 2015 KS MOSiR Cieszyn we współpracy z TJ Slavoj Český Těšín zrealizował w ramach Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński wspólny projekt „Transgraniczny Toeloop”, który pozwolił na dalszy rozwój łyżwiarstwa figurowego po obu stronach miast granicznej rzeki Olzy i przyniósł dobre efekty zarówno szkoleniowe jak i organizacyjne.

Końcem 2015 r. z zespołu trenerskiego prowadzonego przez Czesława Ściskałę ubyła Marie Vašíčková, zaś w lipcu 2016 r. Małgorzata Osypińska, która wyjechała na stałe za granicę.

W styczniu 2017 r. nastąpiła zmiana organizacyjna w działalności Klubu. Cała sekcja łyżwiarstwa figurowego została przekazana z KS MOSiR Cieszyn do Klubu Sportowego „Cieszyn”. Członkiem Zarządu KS „Cieszyn” został Arkadiusz Smoczyński, który jednocześnie kieruje sekcją łyżwiarstwa figurowego .

W okresie działalności sekcji w KS MOSiR Cieszyn udało się wyszkolić wiele zawodniczek i zawodników, którzy z powodzeniem startowali w wielu ogólnopolskich zawodach. Najlepsze wyniki w tych latach osiągnęły w konkurencji solistek Anna Hernik (wychowanka naszego Klubu, która w 2017 r. przeszła do ŁKS Soła Oświęcim, gdzie kontynuuje swoją karierę do dzisiaj, występując obecnie w parach sportowych), Justyna Wawrzacz, Weronika Tokarczyk, Martyna Smoczyńska, Weronika Dudek, Adela Sciskalová, Kamila Paś, Aleksadra Kopyciok, Sara Nawrat.

W marcu 2017 r. Czesław Sciskała rozpoczął w Trzyńcu (Czeska Republika) pracę nad realizacją projektu musicalu „Królewna Śnieżka On Ice” (tyt. oryginalny: „Snehurka na lede”) w reżyserii Jaroslava Moravčíka. W musicalu, co warte jest podkreślenia, obok Tomáša Vernera - mistrza Europy w łyżwiarstwie figurowym z 2008 r. oraz wielokrotnego mistrza Czech, Ivany Buzkovej/Hudziecovej - dwukrotnej mistrzyni Czech, która była również trenerką w naszym Klubie, Lukáša Rakowskiego 3-krotnego mistrza Czech oraz obecnego trenera w naszym Klubie, Laury Raszykovej i Jakuba Kršňáka – solistów zdobywających tytuły mistrzów Czech i Słowacji, którzy obecnie również trenują zawodników naszego Klubu, Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa - reprezentantów Polski w tańcach na lodzie, wystąpiły też zawodniczki KS Cieszyn. Były to Justyna Wawrzacz, Weronika Dudek, Martyna Smoczyńska, Kamila Paś, Amelia Wojtyna, Sara Nawrat, Julia i Wanda Mrozek oraz Oliwia Gawęda. Spektakl był wystawiany na największych lodowiskach w Czeskiej Republice i na Słowacji (m.in. w Pradze, Brnie, Ostrawie, Pardubicach, Ústí nad Labem, Karlowych Warach, Libercu, Czeskich Budziejowicach, Pilznie, Bratysławie, Trzyńcu, Koszycach, Zlinie). W latach 2018 – 2019 obejrzało go ponad 80 tys. widzów. Dla naszych zawodniczek było to ogromne wyróżnienie i przeżycie oraz zdobycie nowych sportowo-artystycznych doświadczeń.

W maju 2018r. współpracę z KS Cieszyn zakończył główny trener Czesław Ściskała oraz pozostali trenerzy z FSC Oceláři Třinec. Tym samym zakończona została trwająca od zarania istnienia sekcji łyżwiarstwa figurowego w Cieszynie współpraca z tym Klubem. Za całokształt tych działań Czesławowi Ściskale należą się wyrazy serdecznych podziękowań.

W czerwcu 2018 r. stanowisko głównego trenera w sekcji objęła Marie Vasićkova, zaś rok później funkcję tą przejął Lukáš Rakowski, który wraz z Laurą Raszykovą, Terezie Houškovą i Jakubem Kršňákiem tworzą zespół trenerski do dnia dzisiejszego.

Obecna kadra trenerska KS Cieszyn to byli, świetni zawodnicy. Lukáš Rakowski był trzykrotnym Mistrzem Czech, uczestnikiem Mistrzostw Europy i Świata, Laura Raszykova Mistrzynią Czech, a Jakub Kršňák Mistrzem Słowacji. Zajęcia baletowe prowadzi Gabriela Klusáková. Pod ich okiem ujawniają się nowe talenty, którzy bardzo dobrze rokują na przyszłość, m.in. Julia Jarco czy Mikołaj Słobodzian (medalista Mistrzostw Polski Młodzików). Należy wspomnieć , że ww. trenerzy są jednocześnie trenerami w sekcji łyżwiarstwa figurowego TJ Slavoj w Czeskim Cieszynie, co stwarza nam duże możliwości współpracy transgranicznej pomiędzy klubami. Współpraca nasza okazała się szczególnie cenna w dobie pandemii COVID-19. W sezonie 2020/21 Czesi występujący w barwach KS Cieszyn osiągnęli bardzo dobre wyniki, w tym także dwa medale Mistrzostw Polski Młodzików (Marcel Nowak i Tereza Czernikova) .

Klub nasz angażuje się w promowanie łyżwiarstwa figurowego w naszym regionie. Uczestniczy w programie PZŁF „Chodź na Łyżwy” od początku jego istnienia. Obok szkolenia dzieci i młodzieży prowadzi zajęcia dla dorosłych, a także prezentuje się na pokazach na okolicznych lodowiskach. Od początku istnienia sekcji był organizatorem wielu zawodów centralnych w postaci Mistrzostw Polski Młodzieżowców, Juniorów czy Młodzików, Mistrzostw Czterech Narodów (Czech, Słowacji, Polski i Węgier) i Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na lodowisku w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków przeprowadził 10 edycji imprezy „Piastowski Piruet”, która co roku gromadzi na starcie bardzo wielu młodych adeptów łyżwiarstwa figurowego ze wszystkich polskich klubów.